Lietuvos insulto asociacija

Lietuvos insulto asociacija
Įmonės kodas: 191947711
Santariškių g. 2, Vilnius 08661
Tel./faksas (8-5) 2365 165

Facebook Image

2024 m. gegužės 15-17 dienomis Šveicarijoje vykusios Europos insulto organizacijos konferencijos (ESOC) metu didžiausių Lietuvos insulto centrų komandai įteiktas prestižinis „Angels“ apdovanojimas – „Spirit of Excellence Award 2024“. RVUL Insulto centro vadovas doc. dr. Aleksandras Vilionskis, LSMU Kauno Klinikų Neurologijos skyriaus vadovas prof. dr. Antanas Vaitkus ir Neurologijos skyriaus Insultų sektoriaus vadovas prof. Vaidas Matijošaitis bei VUL Santaros klinikų Neurologijos centro gydytojas neurologas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas prof. Dalius Jatužis buvo įvertinti už svarbų vaidmenį plėtojant insulto priežiūrą Lietuvoje, šviečiamąją veiklą, išskirtinį indėlį keliant gydymo standartus sveikatos priežiūros įstaigose bei skatinant kokybės stebėseną. Prie apdovanojimo gavimo reikšmingai prisidėjo vykdomas pastarųjų metų projektas – Rytų ir Pietų Europos bei Centrinės Azijos šalių sveikatos sistemos dalyvių mokymas simuliacijos metodu, remiantis Lietuvos gerąja patirtimi ūminio insulto gydymo srityje.

Džiaugiamės ir sveikiname Lietuvos insulto centrų komandą su prestižiniu apdovanojimu.

2024 m. balandžio 5-6 d. (penktadienį ir šeštadienį) viešbutyje ir konferencijų centre „Margis“ (Ežero g. 39; Penkininkų k., 21103 Trakų r.sav.; www.margis.lt) vyks tradicinė Lietuvos insulto asociacijos rengiama konferencija „Insultas 2024“, skirta įvairių specialybių gydytojams. Pradžia penktadienį 12:00.

Bus išduodami VU tobulinimosi pažymėjimai.

Informacija: http://www.neuroseminarai.lt/insultas-2024/.

Galutinė programa derinama ir bus paskelbta artimiausiu metu.

Dalyvavimas kontaktiniu būdu 25 EUR (gydytojams rezidentams – 15 EUR), dalyvavimas nuotoliniu būdu – 15 EUR (iki kovo 26 d.). Nuo kovo 27 d. registracijos mokestis dalyviams kontaktiniu būdu 35 EUR (gydytojams rezidentams ir dalyviams nuotoliniu būdu – 20 EUR). Į mokestį įeina pranešimai ir praktiniai užsiėmimai, kava, pietūs, vakarienė, dalyvio sertifikatas su tobulinimosi valandomis.

Prašome registruotis iš anksto, užpildant registracijos formą internetu: https://fienta.com/lt/insultas-2024

Apgyvendinimas Norintys galės apsinakvoti vietoje (www.margis.lt). Vietų skaičius ribotas. Į dalyvio mokestį nakvynės kaina neįeina. Dėl nakvynės rezervacijų prašome tiesiogiai kreiptis į „Margio“ registratūrą  el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba tel. +370 685 05550.

***** ***** ***** ***** ***** ***** ***** ***** ***** ***** ***** ***** *****

2024 m. balandžio 5 d. 18:00 konferencijų centre „Margis“ vyks Lietuvos insulto asociacijos narių visuotinis susirinkimas.

Darbotvarkė:

1. LIA Prezidento LIA veiklos ataskaitos teikimas visuotiniam susirinkimui.
2. LIA Prezidento, Tarybos ir Revizijos komisijos rinkimai.
3. Kiti klausimai.

Susirinkimo dalyviai registruojami nuo 11.00 val. Vykstant į susirinkimą, prašome turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Jei į susirinkimą atvyks Jūsų atstovas, jis papildomai turi turėti įstatymų nustatyta tvarka patvirtintą įgaliojimą. Kviečiame LIA narius atvykti ir dalyvauti, nes nesant kvorumo susirinkimas bus laikomas neįvykusiu.

2021 m. gegužės 11 d., minint Europos supratimo apie insultą dieną, paskelbta veiksmų dėl insulto deklaracija, skirta kovoti su viena pagrindinių mirties ir negalios priežasčių Europoje.

Europos insulto organizacija (ESO) ir Insulto aljansas Europai (SAFE) ragina visų Europos šalių sveikatos apsaugos ministerijas pasirašyti Veiklos deklaraciją dėl Europos insulto veiksmų plano.

Lietuvos insulto asociacijos prezidentas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Klinikinės medicinos instituto direktorius, Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos vedėjas prof. dr. Dalius Jatužis sako: „Mes prašome mūsų šalies valdžios atstovų paremti šią iniciatyvą ir kartu su kitomis Europos šalimis parodyti savo įsipareigojimą gerinti insulto profilaktikos, gydymo, palaikymo ir priežiūros paslaugų kokybę Lietuvos gyventojams. Tikimės, kad Lietuva taip pat pasirašys deklaraciją dėl Europos insulto veiksmų plano ir prisidės prie kovos su insultu visoje Europoje.“

Paskaičiuota, kad Europos Sąjungoje daugiau nei milijonas žmonių yra patyrę insultą, iš jų 460 000 mirė dėl šios ligos, o beveik 10 milijonų žmonių gyvena jausdami sunkias insulto pasekmes. Manoma, kad kitoje kartoje insultą patyrusių žmonių skaičius išaugs 26 proc. Dėl insulto sveikatos apsaugos biudžetas ir visuomenė patiria dideles finansines išlaidas. Neseniai buvo įvertinta, kad su insultu susijusios išlaidos Europos Sąjungoje siekia 60 mlrd. eurų ir prognozuojama, kad iki 2040 m. jos padidės iki 86 mlrd. eurų, t.y., 44 procentais.

Arlene Wilkie, SAFE generalinė direktorė sako: „Insultas yra didžiausia suaugusiųjų negalios priežastis Europoje, paveikianti visus gyvenimo aspektus - ekonominį, socialinį, medicininį, taip pat fizinę ir psichinę sveikatą. Reikia nedelsiant atkreipti dėmesį į tai ir užtikrinti, kad insulto priežiūros sutrikimai dėl COVID-19 netaptų pandemijos sukelta sveikatos priežiūros krize.

Insulto poveikį galima sumažinti tinkamai investuojant ir organizuojant profilaktikos, gydymo, palaikymo ir priežiūros paslaugas. Siekdami koordinuotai mažinti insulto naštą Europoje, ESO ir SAFE, atstovaujantys insulto ekspertams ir pacientams iš įvairių Europos šalių, 2018 m. parengė Europos insulto veiksmų planą (SAP-E).

ESO prezidentas prof. Martin Dichgans priduria: „Mums reikalingas vieningas požiūris į insulto gydymą ir valdymą, kad būtų panaikinta insulto priežiūros nelygybė Europos šalyse, kurią dar labiau pablogino koronaviruso pandemija. Insulto veiksmų planas Europai padės mums tai pasiekti“.

Europos insulto veiksmų plano tikslas - pagerinti insulto priežiūrą visuose etapuose, pradedant profilaktika ir ankstyvuoju gydymu, baigiant palaikymu ir priežiūra po insulto. Europos insulto veiksmų plano įgyvendinimas pagerins pacientų ir juos slaugančių asmenų padėtį, o taip pat ženkliai sumažins dėl insulto patiriamas išlaidas visose Europos šalyse.

Lietuvoje Europos insulto veiksmų plano įgyvendinimas taip pat padėtų sumažinti kitų neužkrečiamųjų ligų naštą. Pavyzdžiui, įgyvendinus atitinkamas insulto prevencijos strategijas, kartu sumažėtų demencijos, širdies ligų, diabeto ir nutukimo atvejų skaičius, o tai turėtų didelę įtaką visuomenės gerovei, gyvenimo trukmei ir sveikatos priežiūros išlaidoms.

ESO ir SAFE neseniai pristatė Europos insulto veiksmų plano įgyvendinimo gaires, skirtas visoms 53 Europos regiono šalims. Jos bus pritaikytos kiekvienai šaliai, taip užtikrinant plano veiksmingumą, taip pat padės parengti nacionalinius insulto planus ir suteiks priemonių, skirtų pagerinti insulto prevencijai, gydymui, palaikymui ir priežiūrai, įskaitant internetinį mokymosi centrą insulto srityje ir įrodymais pagrįstų svarbiausių priežiūros elementų sąrašą.

Kiekvienoje šalyje bus renkami deklaracijoje nurodytų 12 pagrindinių veiklos rodiklių metiniai suvestiniai duomenys, kad būtų galima atlikti lyginamąją analizę tiek tarp skirtingų laikotarpių, tiek tarp šalių. Tai suteiks kiekvienai šaliai žinių ir duomenų, reikalingų toliau sėkmingai įgyvendinti savo nacionalinį planą.

ESO ir SAFE ragina Lietuvą parodyti savo paramą ir palaikymą Europos insulto veiksmų planui, pasirašant deklaraciją.

Daugiau informacijos: https://actionplan.eso-stroke.org/

Vadovaujant Prof. Robertui Mikulikui (CZ) ir prof. Natanui Bornšteinui (IL), insulto priežiūros kokybės įgyvendinimo tyrimų tinklas (IRENE COST Action) pastaruosius 4,5 metų siekė ženkliai pagerinti insulto priežiūros kokybės stebėseną Europoje.

IRENE COST Action metu Rytų Europos šalys dalyvės kūrė savo atskiras nacionalines insulto priežiūros kokybės stebėsenos strategijas. IRENE taip pat padėjo sukurti tarptautinį tinklą, kurį sudaro daugiau kaip 188 ekspertai iš 30 Europos ir kaimyninių šalių. Šis tinklas tapo dalijimosi žiniomis, bendradarbiavimo ir inovacijų insulto priežiūros stebėsenos ir gerinimo srityje centru.

IRENE veiksmingai bendradarbiavo su įvairiomis pasaulinėmis organizacijomis, tokiomis kaip Europos insulto organizacija ar ANGELS iniciatyva, ir padėjo įgyvendinti insulto veiksmų planą Europoje. Bendradarbiavimas užtikrintas per keturis svarbius metinius susitikimus Moldovoje, Armėnijoje, Čekijoje ir Kroatijoje, kurių pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į insulto priežiūros kokybės gerinimą.

Be to, IRENE surengė 23 mokslines misijas, kuriose dalyvavo jaunieji mokslininkai, daugiausia iš Rytų Europos. Šios misijos padėjo jiems įgyti naujų įgūdžių, įsisavinti naujų metodikų insulto gydymo srityje ir paskatino bendradarbiavimą tarp Europos institucijų. Pripažįstant išskirtinį mokslininkų indėlį, aštuoniems asmenims iš Lenkijos, Čekijos, Kroatijos, Estijos ir Graikijos buvo suteikta galimybė pristatyti savo mokslinius tyrimus tarptautiniuose forumuose.

Buvo parengta daug mokymo programų, kuriose nagrinėtos tokios svarbios temos, kaip bendravimas mokslo klausimais, duomenų vizualizavimas sveikatos priežiūros srityje ir praktiniai įgūdžiai, pavyzdžiui, disfagijos patikra. Pabrėžiant reabilitacijos svarbą, kelios iniciatyvos buvo nukreiptos į priežiūros po insulto gerinimą, ypač tuose regionuose, kur tokia praktika dar tik formuojasi. 

Nors IRENE COST Action formaliai jau baigėsi, geriausios insulto priežiūros ir stebėsenos siekiama toliau.

Insulto priežiūros kokybės įgyvendinimo tyrimų tinklą IRENE, Nr. CA18118, parėmė COST Europos bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityje programa.

 

Dalinamės Lietuvos insulto asociacijos darbo grupės parengta nauja 2021 m. Galvos smegenų insulto diagnostikos, gydymo ir profilaktikos metodika PDF formatu. Tikimės, kad ji palengvins Jums dažnai nelengvą sprendimų priėmimą kasdienėje klinikinėje praktikoje.